Czarne Książki

Skąd wziął się tytuł? Żużel nazywają „czarnym sportem”, więc zbiory żużlowych historii siłą rzeczy muszą być „czarnymi książkami” – żaden inny kolor do nich nie pasuje. A „Czarna księga” to znów tak przytłaczająco brzmi.
„Czarnych książek” nie numeruję – to sugerowałoby jakąś kolejność czytania. Opowiadania zaś można czytać w dowolnym porządku. Fakt, zazębiają się ze sobą i odkrywają przed czytelnikiem kolejne kawałki Żużlowersum, a wewnątrz każdej książki panuje względny porządek chronologiczny, ale do zrozumienia każdego tekstu zazwyczaj nie potrzeba znajomości innych opowiadań.
Dochód z „Czarnych książek” jest w całości przeznaczany na cele związane ze sportem żużlowym, w tym rehabilitację kontuzjowanych żużlowców: Witalija Biełousowa i Kamila Cieślara.

Czarna książka. Zostać mistrzem

Premiera: 2 kwietnia 2018
Wydawca:
Inicjatywa Literacka Imperium
Liczba stron: 260

Wydanie papierowe dostępne w:

Lista jest stale uzupełniana o nowych dystrybutorów. Znasz miejsce, w którym chcesz zobaczyć „Czarną Książkę”? Napisz!

E-book dostępny w:

 

 

Ich codzienność to prędkość, adrenalina i gra ze śmiercią. Ich życie przypomina wyścig – wiecznie w rozjazdach, dziś w Wielkiej Brytanii, jutro w Rosji, za tydzień gdzieś na Antypodach. Oni sami są jak mityczni herosi – twardzi faceci, którzy potrafią odjechać turniej Grand Prix ze złamaną ręką, jeśli na końcu czeka upragniony puchar.
Ale pod kaskiem kryją się tylko ludzie, którzy czasem wcale nie chcą igrać z losem, czasem płaczą, czasem się boją. Jedenaście historii zawartych w tej książce łączy żużel – ale niekiedy wcale nie są o żużlu, tylko o zwyczajnym życiu zwyczajnych-niezwyczajnych ludzi. Zdarza się bowiem, że to wcale nie na torze odjeżdżają swój najważniejszy wyścig

To jest książka o żużlu. Inna niż pozostałe – bo to nie biografia, nie ma w niej statystyk, nie jest vademecum dyscypliny – ale opowiada o żużlu. A właściwie przy okazji żużla opowiada ludzkie historie. Historie wymyślone przez autorkę. Ale przecież one mogły się wydarzyć. I tym fajniej się je czyta.
~ Jakub Pieczatowski, Eurosport

Zaczyna się od pojedynku polskiej gwiazdy Grand Prix z 15-letnim młokosem z Rosji na pustawym stadionie w baszkirskim Saławacie… a potem jest już tylko ciekawiej.
~ Jakub Horbaczewski, PoKredzie.pl

„Czarna książka. Zostać mistrzem” to nie tylko żużlowe uniwersum, lecz prawdziwe studium ludzkich charakterów. Każde opowiadanie wzbudza inne emocje, wywołując raz uśmiech, raz łzy, lecz wszystkie jednakowo zapadają głęboko w duszę. Gwarantuję, że jeszcze długo po odłożeniu tej książki, będziecie wracać do niej pamięcią.
~ Hanna Greń, pisarka

Nie tylko książki, ale nawet poszczególne opowiadania Joanny Krystyny Radosz z żużlowersum można czytać niezależnie od siebie. Każde jest kompletną opowieścią, z pełnokrwistymi bohaterami i zwrotami akcji, podszytymi tajemnicą bądź adrenaliną. A jednocześnie każde z nich jest zaledwie częścią układanki, z której odbudować można świat tak kompletny i realny, że aż trudno uwierzyć, że zrodził się w wyobraźni pisarki. Nie trzeba się znać na żużlu, nie trzeba lubić sportu. Wystarczy kochać ten moment, w którym można całkowicie zatracić się w literaturze.
~ Anna Tess Gołębiowska, Radio Września

Partnerzy:

Patroni medialni:

Czarna książka. Antologia opowiadań żużlowych

Kup teraz:
Wersja papierowa – Amazon lub wiadomość prywatna na facebook.com/czarnaksiazka
E-book za 0 zł – ebookpoint.pl
Wydawca:
CreateSpace Independent Publishing Platform | Ziemowit Ochapski Imperium Publishing
Premiera: 3.11.2016
Liczba stron: 372

Czasem kończysz związek, zatrzaskujesz drzwi i wracasz do domu, a tam oprócz nowej pracy czekają na ciebie… zwłoki?
Czasem budzisz się w szpitalu i nie pamiętasz kompletnie nic – tylko ją. Blondynkę pachnącą fiołkami.
Czasem słyszysz, że zabiłeś człowieka i chociaż wiesz, że to nieprawda, mimowolnie zaczynasz w to wierzyć…
Trzynaście opowieści, trzynaście scen z życia, trzynaście miejsc i czasów. I ten jeden wspólny mianownik – walka bez hamulców, na pełnej prędkości, bark w bark. Daj się porwać pasji i szaleństwu. W jednej chwili możesz zostać mistrzem albo w pogoni za marzeniami stracić to, co najcenniejsze.
Wchodzisz w to?

„Czarna książka” to z jednej strony obraz pewnej części rzeczywistości; historie, które mogłyby wydarzyć się naprawdę i nad którymi zwykle się nie zastanawiamy: jak wygląda życie kobiety na wysokim stanowisku w wyjątkowo męskiej branży? Jak rysują się ojcowskie uczucia mistrza, który zamiast syna doczekał się córki? A z drugiej… wciągająca, emocjonująca i naprawdę mocna literatura, którą wchłonęłam jednym tchem i od razu zapragnęłam więcej.
~Anna Tess Gołębiowska, Radio Września

Oryginalna pozycja traktująca o sporcie żużlowym. Do tej pory nie przypominam sobie, aby na polskim rynku zrodził się podobny pomysł. Nie znajdziemy tutaj faktografii, kronikarskich zapisków z żużlowych wydarzeń, wyników, tabelek i statystycznych zestawień. Cała opowieść jest wyobraźnią autora, który przedstawia nam żużlową kuchnię, emocji i uczuć z nim związanych – na torze, na stadionie i miedzy zawodami, w życiu codziennym. Pozycja brawurowa i pożyteczna, która pomoże zrozumieć ten sport – widowiskowy, ale również bardzo trudny i wymagający dla jego głównych aktorów i najbliższego ich otoczenia.
~Grzegorz Drozd, Tygodnik Żużlowy

Recenzje:Patroni medialni:

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz