Encyklopedia żużlowersum

Żużlowe Uniwersum, którego nikt tak wtedy nie nazywał, narodziło się w czerwcu 2005 roku w mojej nastoletniej wtedy głowie. Początkowo było historią duńskiego żużlowca Alexandra Bjaanda, który przypadkiem wplątuje się w aferę kryminalną. Z biegiem czasu opowieść zaczęła się rozrastać – pojawili się przyjaciele i rywale Alexa z toru, ludzie żużla (działacze, mechanicy, dziennikarze, kibice), ich rodziny, zawikłane losy… Dzisiaj żużlowersum to rozbudowany świat, konkurencja dla żużlowej rzeczywistości, z własnymi bohaterami i antybohaterami, stadionami, historią i sportową mitologią. Spotkacie w nim opowieści oparte na prawdziwych zdarzeniach – i te całkiem wymyślone. Bohaterów, którzy kogoś przypominają – i podobnych „całkiem do nikogo”.

Początkowo Żużlowersum było o żużlu. Nawet w historiach kryminalno-sensacyjnych wątek sportowy odgrywał ogromną rolę. Teraz sport żużlowy to przede wszystkim tło i element spajający poszczególne teksty – tak, by radość z czytania czerpali nie tylko kibice.

Na tej podstronie znajdziecie zebrane wszystkie informacje, które ukazały się na blogu, dotyczące Żużlowersum – wpisy o bohaterach, o historii tego świata, ważnych miejscach, a przede wszystkim: opowiadania z Żużlowersum.

Bohaterowie

Petter Aksel Lindmann
Artiom Milutin

Historia

Inny wymiar polskiego żużla

Miejsca

Opowiadania

I nie odpuszczę ci aż do śmierci – cz. I
I nie odpuszczę ciaż do śmierci – cz. II

Ktoś taki jak Alex – cz. I
Ktoś taki jak Alex – cz. II

Tak się nie robi – cz I
Tak się nie robi – cz. II
Tak się nie robi – cz. III